Jak zapewnić dobrą organizację pracy w biurze i magazynie

Zapewnienie dobrej organizacji pracy i wydajności działań na dużych powierzchniach roboczych może okazać się trudne. Magazyny i warsztaty zwykle muszą pomieścić wiele maszyn, sprzętu i innych przedmiotów. Poza tym zazwyczaj pracuje tam i przemieszcza się wiele osób. W związku z tym magazyny mogą sprawiać wrażenie ciasnych pomieszczeń, po których trudno jest się poruszać, a jeśli panuje tam dodatkowo dezorganizacja pracy, wydajność i produktywność pracujących tam osób może być dość niska. W rzeczywistości badania naukowe pokazują, że bałagan bezpośrednio wpływa negatywnie na wydajnośći produktywność (Erin Doland, Unclutter, „SCIENTISTS FIND PHYSICAL CLUTTER NEGATIVELY AFFECTS YOUR ABILITY TO FOCUS, PROCESS INFORMATION”, 2011). Jednym ze sposobów, w jaki organizacje mogą pomóc utrzymać porządek w magazynach i warsztatach, jest zapewnienie pracownikom różnego rodzaju szafek, regałów i półek do odpowiedniego przechowywania przedmiotów.

pallet_racking

Poniżej zaprezentowano kilka sposobów na uporządkowanie i przechowywanie przedmiotów:

Podobne do siebie produkty i przedmioty należy przechowywać w jednym miejscu. Przedmioty często używane należy przechowywać w strategicznych miejscach, np. przy stacjach roboczych lub blisko wyjścia. W przypadku niewielkich powierzchni warto pomyśleć o przechowywaniu na wysokości. Firmy mogą również wyznaczyć konkretnych pracowników odpowiedzialnych za utrzymywanie porządku w alejkach i przejściach.

Innym sposobem zadbania o porządek jest ponumerowanie i oznaczenie etykietami wszystkim przedmiotów, również wszystkich półek i szafek. Istnieją różne systemy do katalogowania produktów i często warto z nich skorzystać. Przedmioty i półki można również oznaczyć kolorowymi kodami. Na przykład regał magazynowy do przechowywania pism, folderów, dokumentów itp. może być oznaczony na zielono, natomiast półka z artykułami piśmienniczymi na niebiesko.

Na ścianach lub tablicach informacyjnych w magazynach i warsztatach można umieścićw regularnych odstępach mapy z rozkładem pomieszczenia. Wówczas pracownikom będzie łatwiej znaleźć konkretny regał czy półkę, gdzie znajduje się dany przedmiot. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, regały warsztatowe mogą być opatrzone łatwo dostępnymi instrukcjami i przepisami bezpieczeństwa obowiązującymi w danym miejscu. W przypadku przechowywania ciężkiego sprzętu lub maszyn firmy mogą zdecydować się na montaż mocnych, wytrzymałych regałów. Mogą to być na przykład regały paletowe wykonane ze stopów stali, które są bardzo mocne i trwałe (Encyclopedia Britannica 2016). Na takich regałach można położyć ciężkie palety lub inne platformy towarowe bez ryzyka, że cała konstrukcja zawali się pod naporem ciężaru.

Firmy mogą także wdrożyć system cyfrowego rejestrowania przedmiotów wprowadzanych na stan lub z niego usuwanych za każdym razem, kiedy pracownicy wnoszą lub wynoszą cośz magazynu. Poza dostępem do informacji o stanie magazynowym takie bazy danych mogłyby również posłużyć do śledzenia miejsca przedmiotów w dowolnym momencie dnia. Jednakże kluczowym czynnikiem warunkującym skuteczność systemu organizacji pracy jest chęć i nastawienie pracowników. Aby zwiększyć motywację załogi, firmy mogą zainwestować w szkolenia i narzędzia motywacyjne umożliwiające pracownikom bezproblemową obsługę takiego systemu oraz ułatwiające korzystanie z przechowywanych przedmiotów. Dlatego firmy powinny motywować i szkolić swoich pracowników w zakresie utrzymywania porządku w miejscu pracy, co z kolei może przełożyć się na ich większą wydajność oraz większą produktywność całej firmy. Jednym ze sprzedawców różnego rodzaju systemów do przechowywania, np. regałów i stojaków, jest firma AJ Produkty. Więcej informacji znaleźć można w witrynie internetowej tego producenta.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s