Wskazówki jak zorganizować magazyn

Tak jak inni ludzie biznesu, na pewno dysponujesz desygnowanym miejscem do przechowywania towarów i środków produkcji. Często też angażujesz się w import i eksport. I pewnie tak jak inni nie chcesz tracić czasu podczas dystrybucji towarów do klientów. Jeśli kiwasz głową, czytając ten tekst, to zachęcamy do dalszej lektury. Jeśli nie chcesz spędzać długich godzin na kompletowaniu zamówień i przepraszać klientów za opóźnienia, ten artkuł jest dla Ciebie. Każdy przedsiębiorca chciałby dysponować sprawnie działającym magazynem, który będzie źródłem wysokich obrotów, nie przysparzając przy tym problemów organizacyjnych. Aby osiągnąć taki stan, niezbędne jest zastosowanie wszechstronnych metod poprawy efektywności. Takie postępowanie pomoże dobrze zorganizować magazyn i uniknąć przestojów oraz innych pułapek czyhających na tych, którzy nie przykładają należytej wagi do usprawnień. Dobra organizacja magazynu nie tylko pomaga znaleźć i wysłać towary na czas, ale także sprawia, że całościowe funkcjonowanie firmowej logistyki ulega poprawie i nabiera płynności. Wprowadzenie odpowiednich usprawnień to także mniejsze ryzyko wypadków i incydentów oraz zniwelowanie przestojów. Jeden ze sprawdzonych sposobów poprawy organizacji magazynu to sprzęt taki jak regały magazynowe wysokiego składowania. Inne znane wskazówki dotyczą narzędzi i wyposażenia itp. Poniżej prezentujemy inne sposoby na usprawnienia w magazynie. Dzięki nim zwiększysz swoje szanse na dobrze zorganizowaną logistykę i sukces rynkowy swojej firmy.

Wprowadź metodę 5S

W pracach nad poprawą efektywności w magazynie warto korzystać ze sposobów sprawdzonych przez firmy, którym przyniosły one wymierne korzyści. Takie postępowanie pozwala uniknąć prób i błędów, co oszczędza czas oraz inne zasoby. Metodę 5S stworzyli Japończycy i stanowi ona jedną z najlepiej przebadanych i najkorzystniejszych. 5S pozwala w krótkim czasie podnieść poziom efektywności i bezpieczeństwa w środowisku pracy. Poniżej przedstawiamy główne założenia metody 5S wraz z wyjaśnieniem, co kryje się za poszczególnymi S w kontekście funkcjonowania magazynu. Metoda 5S to narzędzie tzw. Lean Manufacturing (Lean Manufacturing Tools, WHAT IS 5S; SEIRI, SEITON, SEISO, SEIKETSU, SHITSUKE, b.d.).

  1. Selekcja (Seiri)

Zanim zaczniesz organizować, musisz dokonać oceny aktualnego stanu i zinwentaryzować stany magazynowe. Należy zadać sobie pytanie, co jest niezbędne, a co nie będzie już dłużej używane. Na tej podstawie dokonaj wyboru przedmiotów, które pozostawisz w przestrzeni magazynowej oraz tych, które z niej usuniesz. W ten sposób unikniesz bałaganu i zlikwidujesz przeszkody na drodze do dobrej organizacji.

  1. Systematyka (Seiton)

Po uporządkowaniu magazynu i pozbyciu się zbędnych elementów, pora przejść do faktycznego organizowania przestrzeni. Na tym etapie dokonaj inwentaryzacji i rozłóż towary zgodnie z potrzebami. W tym celu rozważ, jak zorganizowany jest każdy regał magazynowy: przedmioty potrzebne częściej ułóż z przodu, pozostałe z tyłu.

  1. Sprzątanie (Seiso)

Następnym krokiem jest wysprzątanie magazynu – od podłogi po sufit. Musisz też zająć się sprzętem i maszynami, aby porządki można było nazwać gruntownymi. Dzięki takiemu postepowaniu pozbędziesz się kurzu, brudu i wycieków. Tak przygotowana przestrzeń będzie gotowa do kolejnych etapów 5S.

  1. Schludność (Seiketsu)

Czwartym krokiem jest standaryzacja procesów tak, aby porządek w magazynie skutecznie utrzymać. W tym celu należy przeszkolić personel i zaznajomić z całością procesów odbywających się w magazynie. Skup się na sprzątaniu, organizowaniu oraz załadunku i rozładunku towarów.

  1. Samodyscyplina (Shitsuke)

Nawet wtedy, kiedy magazyn jest wysprzątany do czysta i wypełniony jedynie potrzebnymi rzeczami ułożonymi w przemyślany sposób, nie zakończyłeś jeszcze pracy nad efektywnością. Kluczem do sukcesu jest utrzymanie porządku, a do tego potrzeba odpowiednich rutyn. Wprowadź zasady rządzące porządkiem i egzekwuj je. Tylko w ten sposób uzyskasz pewność, że wysiłki nie poszły na marne, a efekt będzie trwały. Pracownicy będą na początku niechętni do przestrzegania nowych procedur, ale wkrótce sami zauważą, ile korzyści niesie dobra organizacja przestrzeni magazynowej.

Oprócz samej metody 5S, doskonałym pomysłem jest również inwestycja w odpowiednie wyposażenie magazynu, które zapewni elastyczność i funkcjonalność. Na przykład zamiast standardowych regałów półkowych, można pokusić się o regały sklepowe, które pozwalają na bardziej funkcjonalne przechowywanie dzięki regulowanym półkom. Z ich pomocą maksymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń. Etykiety opisowe to kolejny sprytny sposób, który zapewni efektywność i rozwieje wątpliwości. Oznaczanie towarów pomaga sprawnie ewidencjonować wysyłki.

Podsumowując, konsekwentne stosowanie metody 5S oraz odpowiednie wyposażenie dostosowane do potrzeb pomaga dobrze zorganizować magazyn.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s